Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sezónní výkyvy: jak si zapůjčit pracovníka

aktualizováno 
Častým problémem ve společnostech je větší či menší kolísání počtu objednávek během roku. Společnost se tak potýká s problémem aktuálního přebytku či nedostatku pracovní síly. Za určitých okolností si mohou firmy pracovníka zapůjčit. Víte od koho a za jakých podmínek?
Cestování

| foto: Profimedia.cz

Není nutné zdůrazňovat, jak náročné je řízení lidských zdrojů a zároveň jakou finanční zátěž zaměstnanci pro firmu představují. Nemá smysl se zaobírat ukazateli, jak hodně se mzdové náklady podílejí na vytvořené přidané hodnotě či zisku, avšak tlak na efektivitu práce v soukromém sektoru neustále roste. Management firem nutí pracovníky využívat pracovní dobu co možná nejefektivněji a s těmi, co se s náročnými pracovními požadavky neztotožní, se dříve nebo později rozloučí.

Přílišná zaměstnanost se nenosí, flexibilita se dostává do popředí

Ideální variantou pro zaměstnavatele je samozřejmě konstantní poptávka rezultující do konstantního objemu objednávek. Drtivá většina podnikatelů se ovšem dostává do situace, kdy v nejsilnějším měsíci v roce by mohla kupříkladu realizovat až dvojnásobek výstupu než v měsíci nejslabším. Asi by bylo příliš velkorysé disponovat po celý rok takovým počtem zaměstnanců, který pokryje svým výkonem potřeby nejsilnějšího měsíce. V ostatních měsících by logicky větší či menší část pracovníků zůstala nevyužita a polykala by draze vydělané prostředky.

Očekávaným řešením výše uvedené situace je disponovat takovým počtem zaměstnanců, kteří rutinně zvládnou průměrný výstup firmy (někdy se firmy uchylují i k nižšímu kmenovému stavu) a v případě potřeby si najímat na předem dohodnutý čas sezónní pracovníky. Je logické, že tito krátkodobí pracovníci budou směřovat nejčastěji do profesí bez nutnosti dlouhého zaškolení či zajišťující opakující se pracovní procesy. Především v těchto případech je vhodné, aby podnikatel vyzkoušel služeb agentur práce. Co vlastně taková agentura práce umí a jaké služby poskytuje?

popisekKONTAKTY NA SPRÁVNÉ LIDI
Jak je jednoduše získat?

Poslání agentur práce – dočasné přidělení pracovníků firmám

Agentur práce je v České Republice velké množství a podnikatelé si mohou vybrat agenturu dle svých potřeb. Za určitých okolností se jim může jevit jako nejvýhodnější ta, která je nejblíže anebo mohou jít za nějakou úzce zaměřenou na jejich obor podnikání. Každá agentura práce shromažďuje nabídky vhodných kandidátů majících zájem o práci a ty potom dle potřeb konkrétních zaměstnavatelů nabízí. Jde tedy o trojstranný vztah mezi uživatelem (zaměstnavatelem), agenturou práce a zaměstnancem.

Pokud se chce konkrétní zaměstnavatel na agenturu práce s poptávkou obrátit, pak by měl být schopen minimálně vydefinovat poptávané místo a zároveň dobu, na kterou pracovníka potřebuje. Dojde-li k úspěšnému střetu poptávky s nabídkou, pak nic nebrání tomu, aby vybraný pracovník začal u zaměstnavatele pracovat (zaměstnavatel podepisuje s agenturou Dohodu o dočasném přidělení zaměstnance).

Pozor na platové podmínky – musí být stejné jako u kmenového zaměstnance
Jako poměrně pikantní a zároveň i nebezpečný se pro zaměstnavatele jeví fakt, že dočasně zapůjčený pracovník musí mít přinejmenším stejné platové podmínky jako kmenový zaměstnanec na stejné pozici.

Představme si kupříkladu situaci, kdy má společnost ve stálém pracovním poměru dvě fakturantky, přičemž jedna z nich odchází na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel se rozhodne pro využití služeb zaměstnance z agentury práce. Zaměstnavatel se při stanovení platových podmínek musí řídit pravidlem, že platové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nesmí být horší než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného kmenového zaměstnance. Srovnatelným zaměstnancem je přitom míněn ten, kdo vykonává stejnou práci jako dočasně přidělený zaměstnanec s přihlédnutím ke kvalifikaci a délce odborné praxe.

Nyní zvedněme předpoklad, že by se snad dočasně přidělený zaměstnanec dozvěděl, že došlo k porušení tohoto pravidla (bere méně než srovnatelný kolega). V takovém případě má zaměstnanec právo se obrátit na svoji agenturu práce, která by v jeho prospěch měla zajistit rovné zacházení. Lze tady od ní očekávat, že zahájí jednání se zaměstnavatelem a požádá o doplacení rozdílu mezi platem klienta a platem srovnatelného pracovníka. Povinnost dodržet srovnatelné podmínky je sdílena rovnostářsky mezi zaměstnavatele a agenturu. V případě krajního řešení smírnou cestou se dočasný pracovník může obrátit se žalobou k soudu proti agentuře i zaměstnavateli.

Zapůjčování zaměstnanců je určitě vhodným nástrojem pro řešení sezónních výkyvů v poptávce po výstupu konkrétní společnosti. Zcela určitě budou těmto dohodám dominovat spíše pracovníci do výrobních provozů bez nutnosti dlouhého zaškolení, avšak za určitých okolností může jít i o bílé límečky.

popisekVYDĚLEJTE NA ZAHRANIČNÍCH NEMOVITOSTECH:
vybírejte z podceněných regionů

Vyhovuje vám možnost zapůjčení pracovníků? Podal na vás dočasně přidělený pracovník žalobu kvůli nesrovnatelným platovým podmínkám? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Deset kroků, díky nimž projdete úspěšně pohovorem

Právě teď je velmi vhodná doba ke změně zaměstnání, pokud o ní uvažujete. Sháňka po odbornících je totiž obrovská. Psycholožka Stanislava Klocová radí, na co...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Grafton Recruitment Praha
TECHNIK/TECHNOLOG s NJ, strojírenská výroba

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.