Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S dlouhodobými investicemi máte větší šance na zisk

aktualizováno 
Investování ve velice dlouhodobém horizontu má svá specifika. Má trochu jiný pohled na výnos a na riziko. U výnosu i malá změna roční výnosnosti velice výrazně mění výnosnost celkové investice. Rozdíl byť jediného procentního bodu znamená na konci investičního horizontu rozdíl několikanásobku.
Směr

Směr | foto: Profimedia.cz

Podle vzorců z úvodní kapitoly bychom očekávali, že hodnota jednoho investovaného dolaru bude narůstat exponenciálně (viz daný vzorec). V grafu je použito logaritmické měřítko svislé osy, proto se exponenciála zobrazuje jako přímka. U akcií je zároveň zobrazen exponenciální trend růstu investice (čárkovaná přímka).

Dlouhodobý trend se jen velice málo odchyluje od „teoretické“ exponenciály a postupně roste. Kolísání (riziko) investice se v tomto případě projevuje mírnými odchylkami od tohoto trendu. Např. na konci 20. let je růst rychlejší a překonává svůj dlouhodobý trend. Na počátku 30. let se naopak dostává pod tento trend, aby se k němu v dalších letech později vrátil. Podobný vývoj je možné sledovat i koncem 90. let a po roce 2000. Z dlouhodobého hlediska (80 let) je velká hospodářská krize jenom malým zakolísáním.

Graf:
Zhodnocení investic v investičním horizontu 80 let

Investice v horizontu 80 let nás asi nebude zajímat. Jedině snad, že bychom chtěli dát našim potomkům peníze do kolébky, aby jednou měli na vlastní pohřeb. Ovšem i při kratších časových horizontech je možné vysledovat podobné jevy.

Riziko investice s rostoucím časem klesá

Jestliže se investici v jednom roce nedaří, má možnost v dalších letech tuto ztrátu dohnat. Opět je to podobné jako u diverzifi kace. Tam, když se nedařilo jedné společnosti, bylo možné doufat, že té druhé se bude dařit. Proto čím více času máme možnost investici ponechat, tím více omezíme riziko jejího kolísání na konci investičního horizontu.

Otevřené podílové fondy zaměřené na akcie, dluhopisy a peněžní trh mají tzv. doporučené investiční horizonty (doporučené minimální doby, jak dlouho fond držet). Pro peněžní trh je možno doporučit minimální dobu držení 0,5 roku. (Je možné fond držet i dobu kratší, ale výnosy z prodeje fondu je nutné zdanit.) U fondů dluhopisových se doporučuje minimální doba držení cca 2–3 roky.

I dluhopisy mohou meziročně prodělat (pokud narostou úrokové sazby). Proto je dobré tyto fondy držet 2-3 roky, aby byla větší šance, že se neprodělá). U akciových fondů se doporučuje držet podílové listy alespoň 5 let. 

Graf:
Průměrný výnos akcií v horizontech 1 rok, 3 roky, 5 let a 10 let

Pro každý horizont ukazují, v kolika procentech případů bylo dosaženo daného ročního zhodnocení. V ročním horizontu bylo dost případů, kdy akcie prodělaly. V 26 % případů v ročním horizontu dosáhly ztráty. V 6 % případů byla ztráta větší než 10 %.  V 3letém horizontu již je situace lepší. Ztráty bylo dosaženo pouze v cca 10 % případů a ztráta větší než 10 % ročně nastala jenom ve 2,5 % případů (za 80 let pouze dvakrát). V 10letém horizontu bylo pouze jedno období, kdy akcie mírně prodělaly. S rostoucím časem se méně vyskytují velké ztráty. Úplně stejně se s rostoucím časem méně vyskytují velké zisky. Roční výnos se tak koncentruje ke středním hodnotám. Riziko (rozptyl výnosů) s rostoucím časem klesá.

To je důvod, proč můžeme investovat do rizikovějších aktiv, pokud máme delší časový horizont investice. Riziko s časem klesá a daleko citelněji se projevují vyšší výnosy.

Osobní a rodinné finance

1. díl: Bankovní vklad jako spořící produkt
2. díl: Vyplatí se životní pojištění 
3. díl: Stavební spoření: ano, či ne
4. díl: Hypotéka: Pro a proti
5. díl: Jak stát podporuje hypotéky?  
6. díl: Úvěry ze stavebního spoření: jak na to?
7. díl: (Ne)výhody stavebního spoření
8. díl: Americká hypotéka: pro a proti
9. díl: Úvěry: bankovní, či nebankovní  
10. díl: Která rizika lze pojistit?
11. díl: Pojištění pro případ smrti nebo dožití

12. díl: Úrazové pojištění: na co se vztahuje?  
13. díl: Pojištění majetku: co všechno lze pojistit?
14. díl: Spoření a investování jako cesta k cíli
15. díl: Která investice bude v jakém čase lepší?
16. díl: Likvidita aneb omezení jednotlivých investic
17. díl: Jak chápat a měřit riziko investice
18. díl: Nevsaďte všechno na jednu kartu  
19. díl: Jak snižovat riziko investice?  


Úryvek je z knihy "Osobní a rodinné finance, 2. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Deriváty, hedžové fondy, offshorové společnosti

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Invalidů je přes 425 tisíc, kdo je ohrožený a jak srazit finanční dopad

Moderní životní pojištění řeší celou řadu zdravotních problémů, ale je důležité nastavit si ho na míru. Kdo ho opravdu potřebuje? Kdy z něj očekávat peníze a...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.