Jak nacisté a komunisté zlikvidovali zakladatele úspěšné Sigmy

Známý podnik Sigma s Neptunovým trojzubcem ve znaku založila v 19. století rodina Sigmundů. Postupně vybudovali prosperující podnik s pobočkami v zahraničí, který jim ovšem sebrali nacisté a po nich komunisté. Málokdo ví, že se s jejich jménem pojí také plán přestavět Lutín ve stylu Baťova Zlína nebo vývoj ochrany proti bojovým plynům.
Bratři František (vlevo) a Jan Sigmundovi

Bratři František (vlevo) a Jan Sigmundovi | foto: Jaroslav Šmejkal, www.cer-tech.cz

Původně to bylo jen vedlejší zaměstnání, jímž si v Lutíně na Olomoucku od roku 1868 přivydělával Ludvík Sigmund, rodák ze sousedního Třebčína. Aniž to tušil, položil základ podnikatelské dynastie a byznysu, jenž funguje dodnes.

Tajemství slavných rodin

Sigmundův zaměstnavatel se jmenoval Tomáš Vychodil, vyráběl dřevěné pumpy pro sedláky z okolí. „Po jeho smrti v roce 1876 a po odchodu syna Matouše Vychodila se Ludvík Sigmund stal jediným vlastníkem podniku,“ líčí v knize Industriální topografie Olomouckého kraje Tomáš Řepa. 

Když bylo Sigmundovi 46 let, nastoupil do firmy jeho syn Jan. Za dalších sedm let se přidal mladší František. Roku 1894 otcovo podnikání přebírají, po pěti letech si zařizují novou dílnu. Stávala na severním okraji areálu, v němž dodnes sídlí společnost Sigma Group. 

Bratři vyráběli dřevěné pumpy, hlavně se ale na Moravě a ve Slezsku soustředili na studnařské práce. Podnik rozšiřovali, v oboru byli brzy na špici. František Sigmund se stal starostou Lutína. „Po první světové válce se vyráběla především železná čerpadla, v roce 1922 byly zaregistrovány ochranné známky Sigma a Neptunův trojzubec, jež jsou v logu firmy až do současnosti,“ dodává Řepa.

Sigmundovi

  • Ludvík Sigmund (1836–1899), zakladatel dynastie. Začínal jako pomocník u pumpaře v Lutíně. 
  • Jan Sigmund (1869–1936) a František Sigmund (1875–1935). Podnik převzali v roce 1894, postarali se o jeho rozvoj. Do konce roku 1934 do firmy nastoupilo jejich 6 dětí.  
  • Miroslav Sigmund (1907–2004), syn Jana Sigmunda, ve Velké Británii roku 1938 založil závod na výrobu požárních pump a stříkaček. 
  • Vyráběl i protiplynový filtr a filtrační zařízení pro protiletecké kryty, jimiž bylo vybaveno sídlo britského ministerského předsedy, britská admiralita i královský palác. 

Nautilu chránilo 70 patentů

V poválečném Československu nastal největší rozmach firmy. V nabídce měla i benzínové požární stříkačky, postřikovače chmelnic a vinohradů, zavlažovací systémy či domácí vodárny. „Za nejlepší výrobek bylo považováno ponorné čerpadlo Nautila chráněné 20 domácími a 50 zahraničními patenty. Firma proslula rovněž velkorysou sociální politikou ve prospěch zaměstnanců,“ popisují Jana Geršlová a Milan Sekanina v Lexikonu našich hospodářských dějin.

Do konce roku 1934 se ke slovu dostala třetí generace Sigmundů, společníky se stalo šest dětí obou bratrů. Mezi nimi i Janův syn Miroslav Sigmund. Od otce mimo jiné přebírá vývoj, výrobu a prodej plynových masek a filtrů. Sigmundovi se jim začali vedle původního byznysu věnovat od ledna 1935. 

„Byla to pohotová reakce rodiny na požadavek modernizace československé armády. Ministerstvo národní obrany svěřilo firmě smluvně technický výzkum, konstrukci prototypů i výrobu již zavedených typů chemických prostředků,“ píší Geršlová a Sekanina. 

Vznikají filiálky ve Francii, Jugoslávii či Anglii, kde v Newcastlu rozjíždí Miroslav Sigmund roku 1938 závod na požární pumpy a hasičské stříkačky. Za druhé světové války se tu vyráběly i zbraně a munice. 

Smutný konec po dvou letech v nacistické vazbě

Sigmundovi se věnovali i své obci, chtěli z ní udělat druhý Zlín, jenž tehdy ovládalo impérium Baťa. „Roku 1938 vznikl regulační plán Lutína. Jádro měla podobně jako ve Zlíně tvořit továrna s dělnickým sídlištěm,“ přibližuje Řepa. Na proměnu obce ale už nedošlo, blížila se okupace nacistickým Německem.

Na jejím počátku Sigmundovi dostali z Lutína do Anglie cenné výkresy, desítky strojů a pár odborníků. Němcům ale šlo o celou továrnu. „Usilovali o to, aby zahraniční obchodní zastoupení firmy získala jejich rozvědka. Němečtí špioni se přes obchodní styky měli infiltrovat do zájmových zemí,“ popisuje historička Miroslava Menšíková v internetové Encyklopedii Dějin města Brna. 

V listopadu 1940 skončil ve vazbě tehdejší ředitel podniku Jan Sigmund ml. „Bylo s ním zatčeno dalších 20 vedoucích pracovníků. Obviněni byli ze sabotáže a spolupráce s odbojem,“ dodává Geršlová a Sekanina. Jan Sigmund německému nátlaku neustoupil, chatrný rozsudek smrti padl za dva roky. Nacisté ho popravili za údajné schvalování atentátu na Heydricha.

Tajemství slavných rodin

„Je to příklad, jak bezpečnostní složky využily stanného práva, aby se zbavily člověka, proti němuž neměly po celou dlouhou dobu vazby dostatek důkazů,“ uvedla Menšíková. Nacisté podnik se třemi tisíci zaměstnanci zkonfiskovali. Vyráběli tu zbraně i trupy letounů Messerschmitt. 

Po válce dostává rodinné dílo další ránu - komunistické znárodnění. Sigmundové tak z Československa odešli. Komunistům unikla anglická filiálka, jež se osamostatnila. „Výrobní program převzaly nástupnické firmy Sigma Lutín, Sigma Olomouc a další. Miroslav Sigmund řídil závod ve Velké Británii až do roku 1959,“ uzavírá Geršlová a Sekanina.

  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...