Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhýbejte se investicím, na kterých můžete málo vydělat a hodně ztratit

aktualizováno 
Transakce s cílem vytvořit zisk by neměly být založeny na optimismu, ale na matematice. Pro investora to znamená, že pokud omezí svůj výnos na malou hodnotu, musí vyžadovat přesvědčivý důkaz, že neriskuje podstatnou část své jistiny.
Důvěřujte svým znalostem a zkušenostem

Důvěřujte svým znalostem a zkušenostem

Investice je nejvíce inteligentní, pokud je nejvíce podobná podnikání. Je neuvěřitelné pozorovat, kolik schopných podnikatelů a obchodníků se snaží fungovat na Wall Street, přičemž naprosto ignorují všechny základní principy, s jejichž pomocí dosáhli úspěchu ve svých vlastních oborech a podnicích.

Přitom každý podnikový cenný papír by měl být vnímán v první řadě jako vlastnický podíl nebo nárok na specifický podnikatelský subjekt. A pokud se člověk rozhodne vydělávat na nákupech a prodejích cenných papírů, pouští se do vlastního podnikání, jež je potřeba řídit v souladu se základními podnikatelskými principy, pakliže chceme, aby tento byznys měl naději na úspěch.

V sérii článků z knihy nejvýznamnějšího investičního poradce 20. století se dozvíte od nejzasvěcenějšího "guru investování", jak se jako investor, makléř nebo investiční poradce vyhnete závažným chybám a jaké dlouhodobě úspěšné strategie při investování uplatnit.
Aniž by měl nějaké vzdělání v oboru ekonomie nebo financí, stal se Benjamin Graham brzy nejen úspěšným investorem a portfolio manažerem, ale také předním teoretikem. Jestliže řada věcí, která je napsána ve financích, zní často po několika měsících, či dokonce týdnech poněkud hloupě, Grahamovy zásady publikované před mnoha desetiletími jako by časem získávaly ještě více na síle a pravdivosti
.

První a nejvíce zřejmý princip je "poznej, co děláš – poznej svůj byznys". Pro investora to znamená: Nesnažte se dosáhnout "podnikatelského zisku" z cenných papírů – to znamená výnosu nad rámec normálního úrokového nebo dividendového příjmu, pokud nevíte o hodnotě cenných papírů tolik, kolik byste museli vědět o hodnotě výrobku, který chcete vyrábět nebo nakoupit.

Druhá obchodní zásada: "Nedovolte někomu jinému, aby řídil váš byznys, pokud (1) nemůžete dohlížet na jeho výkony s odpovídající pečlivostí a porozuměním nebo (2) nemáte neobvykle pádný důvod implicitně důvěřovat jeho integritě a schopnostem." Pro investora toto pravidlo představuje definici podmínek, za jakých umožní třetí osobě, aby rozhodovala o tom, co by měl udělat se svými penězi.

Třetí obchodní princip: "Nepouštějte se do akcí – to znamená do výroby nebo obchodování se zbožím – dokud racionální výpočty neukážou, že toto podnikání má slušnou naději vynést rozumný zisk. Zejména se vyvarujte podniků, ve kterých můžete málo vydělat, ale o hodně přijít." Pro podnikavého investora to znamená, že jeho transakce s cílem vytvořit zisk by neměly být založeny na optimismu, ale na matematice. Pro každého investora to znamená, že pokud omezí svůj výnos na malou hodnotu – jako dříve přinejmenším v investicích do konvenčních obligací nebo preferenčních akcií – musí vyžadovat přesvědčivý důkaz, že neriskuje podstatnou část své jistiny.

"Inteligentní investor" je daleko nejlepší kniha, která kdy byla o investicích napsána. Je to jedna z nejčtenějších publikací svého druhu, ale také paradoxně v praxi snad nejvíce ignorovaná. Taková už je lidská povaha. Jednoduché věci se snažíme dělat složitě.

Čtvrtá zásada podnikání je pozitivnější: "Důvěřujte svým znalostem a zkušenostem. Pokud jste na základě faktů dospěli k nějakému závěru a pokud víte, že je váš úsudek racionální, jednejte podle něj – i když ostatní váhají nebo se odlišují." (To, že s vámi dav nesouhlasí, přece ještě neznamená, že máte pravdu, nebo se mýlíte. Máte pravdu tehdy, jsou-li vaše data a dedukce správné.) Podobně to platí ve světě cenných papírů, odvaha se stává nejvyšším činitelem, pokud jsou k dispozici odpovídající znalosti a ověřený úsudek.

Naštěstí pro typického investora není v žádném případě pro jeho úspěch nezbytné, aby použil tyto vlastnosti k podpoře své strategie – pakliže přizpůsobí své ambice svým schopnostem a omezí své aktivity pouze na úzkou, ale bezpečnou pěšinku standardních, opatrných investic. Dosažení uspokojivých investičních výsledků je jednodušší, než se mnoha lidem zdá; dosažení nadprůměrných výsledků je obtížnější, než to vypadá.

Cílem tohoto revidovaného vydání Inteligentního investora je aplikovat Grahamovy myšlenky na podmínky současných finančních trhů, a přesto nechat jeho původní text v nedotčené podobě (s výjimkami poznámek pod čarou uváděných pro vysvětlení). Po každé Grahamově kapitole následuje komentář. V těchto průvodcích čtenáře po původním textu jsou uváděny i současné příklady, na kterých je nejlépe možné pozorovat jak aktuální  a jak osvobozující  zůstávají Grahamovy zásady i v současnosti.

Úryvek z knihy: Inteligentní investor

1. díl: I opatrný investor může dobře vydělávat
2. díl: Spekulace spíše obohatí někoho jiného než vás
3. díl: Okázalé triky v investování znamenají smrt
4. díl: Spekulaci musíte brát stejně jako hráč návštěvu kasina
5. díl: Investor i spekulant musí věnovat pozornost předpovědím o vývoji trhu
6. díl: Mazaný investor nakupuje na medvědím trhu a prodává na býčím
7. díl: Moudrý investor nevěří, že z něj denní fluktuace udělají boháče
8. díl: Nebojácný investor dokáže využít chyb akciového trhu
9. díl: Investor nesmí připustit, aby ho kolísání trhu zneklidnilo
10. díl: Cenu akcií ovlivňuje pět klíčových oblastí
11. díl: Ohlídejte si nástrahy ukazatele "zisk na akcii"
12. díl: Bdělý investor sleduje účetnictví podniků pozpátku
13. díl: Opatrný investor si vybírá pouze kvalitní obligace
14. díl: Diverzifikace zvyšuje šanci správného rozhodnutí
15. díl: Pesimistické akcie mohou přinést nečekaný zisk
16. díl: Investor s dobrým úsudkem používá jednoduchá kritéria
17. díl: Ostražitý investor využívá nečekaných situací
18. díl: Zkušený investor vybírá akcie, jejichž cena poklesla
19. díl: Správné akcie můžete vybrat několika způsoby
20. díl: Bezpečnostní polštář je pro volbu obligací zásadní
21. díl: Nekonvenční investice jsou vhodné pro podnikavé investory

Úryvek je z knihy
"Inteligentní investor"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Kurzy.cz Pražská burza v polovině 12. týdne při podprůměrné likviditě posílila. Evropské trhy ve druhé polovině dne neudržely vy...

Najdete na iDNES.cz