Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zanedbaný byt může majitel opravit na náklady nájemce

aktualizováno 
Jeden z nájemníků v domě neprovádí běžnou údržbu bytu a byt je již řádně zdevastovaný jeho používáním. Nepostará-li se nájemce o včasné provedení drobných oprav nebo pokud zanedbává běžnou údržbu, má pronajímatel právo učinit tak po předchozím upozornění nájemce na svůj náklad sám a požadovat od něj náhradu.
Vymalování se považuje za drobnou opravu

Vymalování se považuje za drobnou opravu

Bydlím v domě, který je v majetku města Ostravy, obvodu Vítkovice. Majitel odmítá výměnu sporáku na zemní plyn, i když byl předložen doklad k jeho vyřazení. Odkazuje na to, že jsem ve výpovědi pro pronajímání bytu bez jejich souhlasu, což se stalo z nevědomosti.

K pronajímání bytu nebo jen jeho části potřebujete vždy souhlas majitele domu, ve vašem případě příslušného městského obvodu. Přes skutečnost, že jeho technický stav byl odborným revizním technikem zjištěn jako nezpůsobilý. Vstupte opakovaně do jednání s příslušným pracovníkem městského obvodu, jinak byste musela celou záležitost řešit soudní cestou.

Bydlím se sestrou mého dědy ve společné dvougarsoniéře. Vedeme společně domácnost, protože se o ni musím při jejím špatném zdravotním stavu starat. V bytě bydlíme společně od roku 1992. Nyní je třeba vyměnit WC a vybavení koupelny. Ráda bych věděla, než toto provedu, zda mně vznikne nárok na byt, když se něco se spolubydlící stane.

Výměnu zařizovacích předmětů, pokud jsou opotřebeny běžným užíváním, a to jak na WC, tak i v koupelně, musí provést pronajímatel, tedy majitel domu. Tato povinnost plyne z ustanovení nařízení vlády č. 258/1995 Sb. Pokud byste ale budovala WC a koupelnu, pak k tomu potřebujete souhlas majitele a také potřebné stavební povolení, které vám vystaví odbor výstavby městského úřadu, budou-li splněny všechny požadavky. Nárok na přechod nájmu bytu splňujete, nejedná-li se o služební byt. Přechod nájmu bytu ze zákona, nepůjde-li, jak je uvedeno, o služební byt, budete uplatňovat podle § 706 a 708 občanského zákoníku.

Ve výbavě bytu mám instalovanou kuchyňskou linku z doby výstavby. Její stáří je více než 35 let. Kdy mohu požadovat její výměnu?

Nárok na výměnu kuchyňské linky vám vzniká v okamžiku, kdy její používání ztrácí způsobilost. Předpokladem je, že došlo k přirozenému opotřebení běžným provozem. V případě, že takový stav nastal, obraťte se na majitele domu, ve vašem případě na Městský úřad Havířov, majetkový odbor, s požadavkem (nejlépe písemným) na provedení výměny.

Teprve, kdyby se tak nestalo, máte možnost postupovat podle § 691 občanského zákoníku, tj. výměnu provést sám na vlastní náklad a do šesti měsíců uplatnit nárok náhrady (po předchozím vyzvání k úhradě vynaložených nákladů) na pořízení nové linky.

Venkovní okna nájemních bytů jsou ve velmi žalostném stavu. Nevíme, zda si máme okna nalakovat sami, nebo by měl lakýrníky zajistit majitel domu. Kdo bude platit materiál a práci? Jak se vůbec podílí nájemník na opravách a údržbě bytu?

Nalakování venkovních oken musí nechat zajistit pronajímatel na vlastní náklady, a také on uhradí materiál i práci. Lakování vnějších oken není drobnou opravou, kterou by měl hradit nájemce. Způsob, jakým se podílí nájemce na opravách a údržbě bytu, upravuje ustanovení § 687 odst. 2 občanského zákoníku, podle něhož je nájemce povinen hradit drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou bytu.

Pojem drobných oprav v bytě, které hradí nájemce, upravuje podrobněji nařízení vlády č. 258/1995 Sb. Za drobné opravy se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to buď podle věcného vymezení uvedeného v nařízení vlády, nebo podle výše nákladu stanoveného pevnou částkou.

Oprava jednotlivých oken a jejich součástí se považuje podle věcného vymezení za drobné opravy, ovšem lakování není opravou jednotlivých částí oken, které by ve smyslu odst. § 687 odst. 2 občanského zákoníku měl nájemce hradit. V citovaném nařízení vlády je vypočteno, co se považuje podle věcného vymezení za drobné opravy, a pokud zde není oprava uvedena, je nájemce povinen hradit i jiné opravy, které nepřesáhnou částku 300 korun.

Jeden z nájemníků v našem domě vůbec neprovádí běžnou údržbu bytu. Byt nenechal nikdy vymalovat, podlahové krytiny jsou poničené, podobně i zařízení bytu. Na požadavky správce domu vůbec nereaguje. Podobně „užívá“ i část chodby mimo byt. Zdi jsou znečištěny, část chodby před bytem slouží jako skladiště haraburdí. Můžete nám poradit, jak postupovat?

Nepostará-li se nájemce o včasné provedení drobných oprav nebo pokud zanedbává běžnou údržbu, má pronajímatel právo učinit tak po předchozím upozornění nájemce na svůj náklad sám a požadovat od něj náhradu. V řadě evropských zemí zajišťuje drobné opravy a údržbu přímo pronajímatel ze zákona, nájemce platí nájemné podle kategorie a vybavení bytu. Neinvestuje do majetku pronajímatele, ale platí nájem za užívání bytu, který je v řádném stavu.


Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spoření na stáří: dobrý produkt, který se kvůli malým provizím nenabízí

Lidé si spoří na stáří prostřednictvím investování se státním příspěvkem. Někteří mají takzvané transformované fondy, jiní účastnické penzijními fondy. O ty...  celý článek

Ilustrační snímek
Kdo vydělá a kdo prodělá na růstu minimální mzdy

Minimální mzda se v Česku od ledna 2018 zvýší z 11 tisíc na 12 200 korun. Nejnižší výdělek tak podle vyjádření Bohuslava Sobotky překročí v příštím roce 40,5...  celý článek

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.